Наводнение

Стихійні лиха і повені

Що таке стихійне лихо? Дане явище не тільки несе загрозу для життя людини, а й часто призводить до серйозних руйнувань будівель, об’єктів інфраструктури та складових елементів навколишнього середовища.

Стихійне лихо це явище, яке може виникати з різних причин, але завжди завдає значної шкоди. Тому важливо вчасно подумати про міри захисту, які допоможуть запобігти масштабним руйнуванням. Існують різні види стихійних лих, а одним з найпотужніших є повінь.

Що таке повінь?

Потрібна допомога фахівця?
Потрібна допомога фахівця?
Стихійні лиха часто виникають під впливом факторів навколишнього середовища, які людина не здатна контролювати. Повінь це сильне і руйнівне стихійне лихо, яке супроводжується значним підйомом рівня води в природній водоймі або водосховищі. В результаті цього спостерігається затоплення певної території, що завдає величезної шкоди людині та матеріальним цінностям.

Які бувають повені? Такі стихійні лиха можуть бути декількох типів:

 • водопілля — виникає при рясних дощах або весняному таненні снігу;
 • паводок — інтенсивна і короткочасна повінь при великій кількості опадів;
 • затор русла річки — може бути викликаний скупченням нерухомого льоду, що перешкоджає руху води;
 • вітровий нагін — повінь виникає поблизу великих водойм і морів, а вода виходить з берегів в результаті впливу поривів вітру.

Існують також інші види повені, які мають не природні, а інші причини. Затоплення території може бути викликано цунамі, проривом гідротехнічної споруди або аварійним скиданням води з водосховища. Такі стихійні лиха можна попередити, якщо використовувати при будівництві дамб і гребель габіони.

Які бувають наслідки повеней?

Повінь в Україні може мати різні причини, але завжди завдає шкоди навколишньому середовищу, населенню та інфраструктурі. Залежно від масштабів завданих збитків стихійні лиха можуть бути малими, великими, визначними або катастрофічними.

Найменший збиток наносять малі повені поблизу рівнинних річок. Великі стихійні лиха охоплюють значну територію, порушують звичний ритм життя людини і нерідко вимагають часткової евакуації людей. Видатна повінь здатна паралізувати господарську та економічну діяльність кількох населених пунктів, тому супроводжується повною евакуацією населення. Максимальних матеріальних збитків завдають катастрофічні стихійні лиха, які супроводжуються загибеллю людей — цунамі, сильне затоплення багатьох населених пунктів.

Як попередити повінь в Україні: міри захисту

Повінь це затоплення певної частини території. Такі стихійні лиха можна успішно попередити, а також звести до мінімуму можливі збитки від підняття рівня води в річці або водоймі.

Боротьба з повенями в Україні містить такі профілактичні заходи:

 • зведення дамб — захисні споруди допомагають мінімізувати наслідки повеней, а для облицювання таких конструкцій використовуються габіонні матраци;
 • поглиблення русла і мілин річок — це зменшує розлив водойми при таненні снігу або великій кількості дощів;
 • захисні вали навколо важливих об’єктів інфраструктури — дозволяють захистити від затоплення ключові будови, а для спорудження валів використовуються габіони;
 • створення водосховищ — ефективний спосіб профілактики повені, що дозволяє регулювати річковий стік;
 • усунення торосів на річках у весняний період — нагромадження крижаних брил перешкоджає вільному руху води, а для усунення такої перешкоди використовують вибухові речовини.

Типи продукції, що допомагають подолати стихійне лихо

Попередити повінь та інші стихійні лиха можна за допомогою спеціальної продукції. Її використання дозволяє усунути причини явища і мінімізує збитки, завдані повінню.

В Україні використовуються такі види матеріалів для боротьби з повінню:

 • георешітка — використовується для зміцнення берегів, забезпечує захист русла від розмивання;
 • геотекстиль — використовується при будівництві міцного фундаменту для різних гідротехнічних споруд;
 • габіони — дозволяють зміцнити схили великих водойм, запобігаючи їх розмиву;
 • геосітка — застосовується для армування основ дамб.

Стихійні лиха набагато простіше попередити, ніж ліквідувати завдану ними шкоду. Габіонні матраци та інші спеціалізовані матеріали ефективно справляються з таким завданням, дозволяючи звести до мінімуму руйнівну силу повені.

дізнатися-вартість

Необхідна детальна інформація?

ЗАПОВНІТЬ ЗАЯВКУ!